skip to Main Content
books-1850645_1920

Читалището е традиционна за България институция, в която просвещенското начало и самодейството не са загубили смисъла и важността си. То приютява задължително библиотека и различни клубове по интереси, където се развиват най-различни дейности. На територията на район „Лозенец“ се намират 4 читалища:

  • „Мечталище 2024“  е читалище от ново поколение, чиято мисия е да преобрази и развие културната и просветителската дейност, като я адаптира към нуждите на съвременните хора. Те се стремят да създадат пространство, което предлага иновативни и актуални програми, дигитални решения и разнообразни събития, които ангажират младите и активни граждани на район „Лозенец“ и София, вдъхновявайки ги към знание и творчество в съвременния свят.Визията на „Мечталище“ е да осъвремени текущата представа за традиционно читалище и да надгради културно-просветителската дейност като я модернизира и предложи съвременни теми, дигитални услуги и събития, релевантни за младите хора и жителите на район „Лозенец“ и София в 21-ви век.
  • НЧ „Пробуда – 1946“ – Съхраняване на традицията и културните ценности, както и развиването на талант, естетическо осъвършенстване, и стремеж към творчески постижения са основни цели в дейностите на НЧ „Пробуда – 1946“ още от самото му създаване.Днес, ръководството на читалище „Пробуда-1946” усвоява нов тип умения и компетентност и добавя нови дейности към традиционните, които поддържат читалището в жива равиваща се организация. Целта на читалището е да развива и обогатява културния живот, социалната и образователна дейност в район „Лозенец” и столицата. За тази цел то привлича деца от района, съобразно личните им предпочитания. Те могат да участват и да се развиват в областта на художестенотворческата и певческо-артистичната дейност на читалището.
  • НЧ „Пенчо П. Славейков 1921“ – Създадено е през 1921 г. в дома на учителя Иван Радев – председател на читалището. През 1932г. започва строеж на съществуващата и до днес сграда. Тя е построена със средства от дарения на лозенчани и заем от Лозенска популярна банка, като двама души – Зоя Стефанова и Йордан Георгиев /членове на Настоятелството/ ипотекират единствените си, собствени жилища.  През 2013г. сградата на читалището е обновена външно и вътрешно от достойни българи – анонимни дарители.НЧ”Пенчо Славейков 1921” поставя основите на културния живот в район Лозенец – София. Школите и съставите на читалището се посещават от 390 деца, младежи и девойки на седмица.
  • НЧ „Г. С. Раковски 1927“ –  В школите, студията и курсовете  на Н.Ч. “Г.С. Раковски 1927” ул. Крум Попов” № 17 през учебната 2019 – 2020 г. се обучаваха около 300 деца и младежи, както следва:
  1. Балетна и танцова школа „Бисер” със 72 участници на възраст от 4 до 30 години. Художествен ръководител на школата – Грозданка Ангелова – балетен педагог. Школата ползва зала на читалището на ул. “Бисер” № 2.
  2. Школа по пиано с три класа, в която се обучаваха общо 50 деца – ученици и младежи от 5 до 30 години. Ръководителите на класовете са музикалните педагози – Заря Колева, Зорница Тонева и Ани Коларова.
  3. Школа по класическа китара с 12 участници на възраст от 10 до 30 години с ръководител Костадин Ланджов.
  4. Театралното студио работи под ръководството на актьора Тодор Янкулов с 18 участници на възраст от 9 до 18 години. ДВТФ „Таласъмче” работи и има съвместни изяви с читалищното театрално студио.
  5. Курс по български език и литература за седмокласници с преподавател Цветана Милчева с 20 ученици.
  6. Учебен центьр „Леприконн” се рьководи от Диана Лазарова. Към него функционираха начална училищна занималня с 32 ученици, курс по английски език за 40 ученици и детска лятна занималня с 15 деца.
  7. Детска работилница „Рин-тин-тин” /„Зороринтилница”/ за 40 деца ученическа и лятна занималня.
  8. В читалището развива дейност и фондация „Университет за деца” с ръководител Явор Киряков. Основната насоченост на дейността е подготовката на деца и юноши до 18 г. по природни и технически науки с помощта на университетски и училищни преподаватели. Децата, ангажирани в различните курсове, са около 50.

Библиотеката при читалището ул. “Милин камък” № 8 се ползва от 182 читатели. Библиотечният фонд възлиза на 21,484 единици. Посещенията на читателите са 1344, а заетите библиотечни матернали – 4466.

 

Back To Top